ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARDA BEDEN EĞİTİMİ

ENGELLİ ÇOCUKLARDA BEDEN EĞİTİMİ

Ülkenin %12.9’u engellidir. Bunların 0-4 yaş arası 150 bin erkek, 105 kadın. 20-24 yaş arası 379 bin kişi engelli. 550-600 milyon engelli var. Dünyada 100 milyonu doğumdan, 78 milyonu kazalar, travmalar, bulaşık hastalıklarından 40 milyonu engellidir.

Özürlülere acıma duygusunu göstermemeliyiz.

Beden Eğitimi ve Spor Açısından

Engelli insanları 4 ana başlık içerisinde incelemek uygun olur. Zihinsel, bedensel, işitsel ve görme engellilerdir.

Zihinsel Engel : Zihinsel engellinin birçok tanımı yapılmaktadır. Genel zihin fonksiyonları ve uyum yetenekleri açılarından yaşantılarından anlamlı bir şekilde gerilikleri olan ve bir gerilikleri tüm gelişim basamaklarında açıkça görülebilen çocuklar zihinsel özürlü çocuklardır.

Zihinsel engellilerin motorsal aktiviteleri diğer özürlü gruplara göre daha iyidir. Ancak bireysel özelliklerinden dolayı özür gruplarının bazılarında vücut kontrolleri, hareketi doğru yapabilme, hareket halinde dengeyi kontrol edebilme reaksiyon zamanı daha geridir.

Zihinsel Engellilerin Nedenleri :

a) Organik Nedenler

b) Genetik Nedenler

c) Sosyo-kültürel Nedenler

a) Organik Nedenler : Organik nedenler doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonu, kaza, hastalık ve zehirlenmeler sonucu ortaya gelen özürdür. Doğum Öncesi : Akraba evlilikleri, ailede özürlü kişilerin olması (anne-babanın soyasında) anne ve baba arasındaki kan uyuşmazlığı, annenin hamilelik sırasında rubella gibi ateşli hastalık geçirmesi ve antibiyotik alması, annenin aşırı dozda sigara, içki ve uyuşturucu alması, annenin hamilelik sırasında metal zehirlenmesi, radyosyon alması.

Doğun Anı : 1. Doğum esnasında bebeğin baş kısmını etkileyen şiddetli travmalar. 2. Doğum ortamının siterilizasyonun olmaması nedeniyle meydana gelen bazı enfeksiyonel hastalıklar. 3. Güç doğumdan dolayı bebeğin yeterli oksijen alamaması nedeniyle beyin hücrelerinin zedelenmesi. 4. Kan uyuşmazlığından oluşan sarılık.

Doğum Sonrası : 1. Çocuk felci gibi ağır enfeksiyonel hastalıklara maruz kalmak. 2. Çocuğun yüksek ateşe bağlı havale geçirmesi. 3. Baş kısmını etkileyen şiddetli travmalar 4. Ağır zehirlenme olayları

b) Genetik Nedenler : Anne ve babanın soyağacındaki genetik nedenler. Örnek : Mangalazim PKU (Feni Ketenoril bu oranın düşük olması) Özellikle yeni doğan bebeklerde görülür. Metabolik olan PKU’ya yakalanan çocuk bütün ömür boyu bu hastalığı taşır. PKU için zorunlu rejetenyenlik denir. Bu hastalığa sahip olan çocuklar ve büyükler ömürleri boyunca diyet yapmak zorunda. Çünkü vücut proteini tolere edemez. Türkiye 4000 ve 4500 çocuktan 1’i bu hastalıkla doğuyor. Türkiye PKU’da 1. sırada yer alıyor. Bu hastalığın en önemli sebebi akraba evlilikleri olarak gösterilmektedir. PKU’nun görülme sıklığı bölgelere göre değişmektedir. Karadeniz bölgesinde bu oran 2500 ile birinci Doğu Anadolu Bölgesinde görülür. PKU yani Fenin Ketalül’le sahip olanlan Feninlalalinin asidinin başka bir aminoasit olan trazine dönüştüremiyorlar. Çünkü vücudu bu dönüşümü sağlayacak olan fenilalalin hidroksilaz enzimi eksiktir. Ancak fenilalalin vücut gelişimi için çok önemli bir protein yapıtaşı belirli ölçülerde alınması gerekir. PKU’su olanlara yüksek proteinli hayvansal ürünler ve yüksek proteinli gıdalar kesinlikle verilmemelidir. PKU kalıtsaldır. Çocuğun hasta olması için anne ve babanın taşıyıcı olması gerekiyor. Ancak bu durumllar görülse dahi çocukda görme riski %25’dir.

Teşhis : Başını tutma, oturma, yürüme gibi becerilerde yaşıtlarından geri kalıyor. Zamanla havaleler görülebilir. Bu tür durumlar müdahale edilmezse zihinsel sorunlarla karşı karşıya geliniyor. Zamanında teşhis konulursa sağlıklı olabiliyor. Hayatları boyunca diyet yapmaları gerekiyor.

Sosyo-Kültürel Neden : 1. Annenin doğum ve sonrasındaki kötü beslenmesi. 2. Fakirlikten dolayı çocuğun psikolojik, fizyolojik ve çevresel koşullardan yoksun olması. 3. Çocuğa özürlü gibi davranma 4. Diğer sebepler. PKU : Bu tür çocuklar tipik olarak sarışın, mavi gözlü ve açık tenli oluyor.

ZİHİNSEL ENGELLİLERİN SINIFLANDIRILMASI

1. Eğitilebilir Zihinsel Engelli

2. Öğretilebilir Zihinsel Engelli

3. Ağır Derecede Zihinsel Engelli

4. Çok Ağır Derecede Zihinsel Engelli

Beden Eğitimi Öğretmenine Öneriler :

  1. Öğrencilerin ismini öğrenmeli
  2. Öğretilecek her becerinin kesin, basit ve kısa talimatlarla öğretilmesi gerekir.
  3. Zihinsel özürlü kişilerin kelime hazineleri kısıtlı olduğu için mümkün olduğu kadar sade, basit türkçe kullanılmalıdır.
  4. Zihinsel özürlü bilgi depolama yetenekleri sınırlı olduğu için her yeni talimatı öğrenmek ve uygulayabilmek için daha fazla zamana ihtiyaç vardır. Her biri için bu yeterli zaman tanınmalıdır.
  5. Öğrenciler talimatların becerilerin sık sık tekrarlanarak bilgilerin tazelenmesi gerekir. Çok pratik yapmak becerilerini daha fazla geliştirecektir.
  6. Hareketlerin seçiminde öğrencilerin sevdikleri çalışmalar göz önünde bulundurulmalıdır.
  7. Derslerin daha ilgi çekici ve başarılı olması için eğitsel oyunlar oynatılmalıdır.
  8. Dersi monotonluktan çıkarmak için alet kullanmak gerekir.
  9. Bazı çocuklara yardıma ihtiyacı olduğundan yardım edilmeye çalışılmalıdır.
  10. Mümkünse dışarı çalışmalarına yer verilmelidir. Bedeni zor hareketlere hazırlamak için vücudu iyi ısıtmak gerekir ve ders sonunda dinlenmeye zaman ayırmalıdır.

Not : Zihinsel engelli bireylerin kaba ve ince motor beceri gelişiminde normal gelişim gösteren çocukların gerisinde olduklarını zihinsel geriliğin artması ve dolayısıyla yaşının ilerlemesi ile motor gelişiminde görülen bu kaybın gittikçe arttığını ayrıca normal gelişim gösteren yaşıtları ile karşılaştıklarında en büyük farklılığın durarak uzun atlama ve vücut koordinasyonunda meydan geldiğini ortaya koymaktadır. Ritimli çalışmalarına yer verilmelidir.

BEDEN EĞİTİMİ DERS PROGRAMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yapılan programlar okullarda uygulanan eğitim programının özünü oluşturmalı ve seçmeli spor programıyla iç içe olmalıdır. Eğer mümkünse beden eğitimi derslerine normal çocuklarla girmelidir. Bazı çocukların yardıma ihtiyacı olduğundan sınıflarda küçük gruplar oluşturmalıdır. Bunlar sadece homojen grup olacağı gibi heterojen gruplarda olabilir.

Programlar Şunları İçermelidir;

1. Hareketlerdeki beceri bireysel ve takım sporlarındaki oyunlar ile iç içe olmalıdır.

2. Günlük aktiviteler ve jimnastik

3. Su programları

4. Kendini test edecek aktivite

5. Dans, yürüme ve kayıp yapma

Engelli Spor Olimpiyatları
Engelli Spor Olimpiyatları
Engelli Spor Olimpiyatları
Engelli Spor Olimpiyatları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Olimpiyatlar Basket Müsabakaları
Spor Geizileri
Spor Geizileri

Yukarıdaki konular dikkate alındığında ülke koşullarında yapılan programlarda su programları gibi konuları uygulamak oldukça zordur. Su sporları özürlü insanlar için oldukça önemli olup bu konuda gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Günümüzdeki eğitim koşulları dikkate alındığında yukarıda belirtilen programlardan ilk dördünü uygulamak uygundur.

Yapılan programlarda jimnastik kuvvet-sürat-çeviklik, reaksiyon, el-göz koordinasyon çalışmaları, el-göz-bacak koordinasyonu gibi çalışmalara yer verilmelidir. Bunlar öğrencinin fiziksel gelişimini etkileyecek ve normal çocuklar ile yapılan aktivitelere katılımlarını sağlayacaktır.

NOT: 75. Yıl Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi olarak engelli öğrencilerimizi hem takım olarak hemde tekli olarak spor müsabakalarına ve engelli olimpiyatlarına katılmaktayız. Bu  güne kadar sporcularımız defalarca ilk üç sırada yerlerini aldılar ve sayısız madalyalar kazandılar. Gurur tabloları öğrencilerimize sonsuz teşekkürler diliyor başarılarının devamını diliyoruz.

Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Olimpiyatlar Madalya Törenleri
Engelli Sporcularımızın Kazandıkları Madalyalar
Engelli Sporcularımızın Kazandıkları Madalyalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir